KURSPLAN
Engelska för ämneslärare II, 30 högskolepoäng
English for Secondary School Subject Teachers II, 30 credits
Kursplan för studenter höst 2025
Kurskod: L2EK12
Fastställd av: Utbildningschef 2022-04-29
Reviderad av: 2024-06-17
Gäller fr.o.m.: Hösten 2024
Version: 3
Utbildningsnivå: Grundnivå
Utbildningsområde: Humanistiska området (75%) och undervisningsområdet (25%)
Ämnesgrupp: EN1
Fördjupning: G1F
Huvudområde: Engelska

Lärandemål

Efter avslutad kurs förväntas studenten kunna:

Kunskap och förståelse

- beskriva principer för bedömning och betygsättning med anknytning till ämnet
engelska i gymnasieskolan och redogöra för hur dessa kan omsättas i praktiken
- redogöra för grundläggande språkvetenskapliga aspekter, inbegripet relevant språkvetenskaplig terminologi och metodik
- redogöra för centrala aspekter av engelskspråkig litteratur och kultur ur historiska,
kulturella och sociala perspektiv
- redogöra för teoretiska perspektiv med fokus på klass och genus

Färdighet och förmåga

- planera en lektionsserie i engelska, inklusive bedömning, med beaktande
av olika ämnesdidaktiskt relevanta metoder och teorier, inklusive teorier om
lärande samt forskning för att främja språk- och kunskapsutveckling och med
hänsyn till elevers olika strategier, behov och förutsättningar i ungdoms- och
vuxenutbildning
- planera och genomföra en engelsklektion med beaktande av pedagogiska verktyg,
såväl analoga som digitala
- tillämpa olika estetiska och mediala uttrycksformer av relevans för engelskämnet för
att bredda den ämnesdidaktiska repertoaren
- tillämpa bedömningsstrategier för att göra bedömning av autentiskt
bedömningsunderlag, såväl formativt som summativt, med relevans för
engelskämnet utifrån aktuella styrdokument
- använda textanalys och intervju som vetenskapliga metoder för att inhämta och
analysera didaktiskt relevant information i ämnet engelska med syftet att stärka den
egna professionskompetensen
- tillämpa medie- och informationskunnighet, digital litteracitet och ett källkritiskt
förhållningssätt vid sökning av forskning av relevans för engelskämnet och dess
didaktik
- producera text(-er) som följer akademiska normer för struktur, stil och akribi inom
ämnets olika inriktningar
- använda och reflektera över det engelska språket i tal och skrift på ett sätt som är
anpassat till situationen, i synnerhet i professionssammanhang
- tillämpa för syfte, mottagare och situation anpassad engelska i tal och skrift för att
befrämja den egna yrkesutövningen
- tillämpa grammatiska, didaktiska och metodologiska aspekter av språkfärdighet
- göra ett urval av forskningsbaserad information avseende ett centralt
språkvetenskapligt delområde
- tillämpa en lingvistisk frågeställning från ett centralt språkvetenskapligt delområde i
ett tänkt klassrumssammanhang
- analysera och kontextualisera äldre engelskspråkig skönlitteratur med beaktande av
teorier om genus och klass och med utgångspunkt i relevant forskning

Värderingsförmåga och förhållningssätt

- kritiskt reflektera över engelskämnet i relation till relevanta samhälleliga och etiska
aspekter
- göra kvalificerade och kritiska ämnesdidaktiska överväganden som gynnar alla
elevers engelskspråkiga utveckling
- kritiskt granska läromedel inom ämnesområdet utifrån aktuella styrdokument och
med fokus på övergripande mål
- reflektera över intervju och textanalys som vetenskapliga metoder
- analysera och utvärdera sin egen lärandeprocess i förhållande till tidigare
erfarenheter, kursens innehåll, genomförd lektionsplanering och den framtida rollen
som engelsklärare
- analysera och problematisera val av pedagogiska verktyg och didaktiska metoder
- reflektera över hur estetiska uttrycksformer i olika genrer och i olika medier kan
bredda den ämnesdidaktiska repertoaren och främja lärande i engelska
- problematisera och diskutera frågor avseende lärande och metoder för bedömning
avseende engelskämnet i gymnasieskola och vuxenutbildning
- reflektera över språklig mångfald och anpassning avseende engelskämnet
- reflektera över kanon och litteraturhistoriens roll i engelskämnet
- diskutera litteratur i olika genrer och medier ur ett historiskt perspektiv och
reflektera över deras funktion som pedagogiskt material, exempelvis utdrag kontra
hela verk
- reflektera över litteraturdidaktiska implikationer av att använda texter och deras
åter-/omskapade versioner i synnerhet filmatiseringar

Innehåll

Delkurs: Ämnesdidaktik 2, 7,5 hp
Subject Teaching and Learning 2, 7.5 credits

Innehåll
· Engelskämnets koppling till etiska och samhälleliga aspekter
· Ämnesdidaktiska teorier, metoder och lärandeprocesser
· Bedömning, återkoppling och betygsättning av relevans för engelskämnet
· Pedagogisk planering av lektionsserie i engelska
· Genomförande av planerad engelsklektion i gymnasieskolan
· Digitala verktyg för lärande
· Källkritik, medie- och informationskunnighet samt digital litteracitet
· Intervju- och textanalys som vetenskapliga metoder
· Intervju av engelsklärare
· Textanalys av läromedel i engelska
· Ämnesdidaktiskt relevant forskning
· Estetiska lärprocesser
· Estetiska uttrycksformer i olika medier
· Utveckling av den egna lärandeprocessen i förhållande till yrkesprofessionen

Examination och betyg
· Delkursen examineras genom tre individuella skriftliga inlämningsuppgifter, en individuell muntlig tentamen samt två seminarier

Delkurs: Språkdidaktik och språkfärdighet, 7,5 hp
Language Education and Language Proficiency 7.5 credits

Innehåll
· Grammatik som verktyg för akademisk språkanvändning
· Engelska som professionsspråk
· Språklig mångfald och anpassning
· Didaktiska och metodologiska aspekter av språkfärdighetsträning
· Didaktiska och metodologiska aspekter av grammatik

Examination och betyg
· Delkursen examineras genom en individuell skriftlig inlämningsuppgift, en individuell muntlig tentamen, en individuell skriftlig tentamen, ett seminarium

Delkurs: Lingvistik 1, 7,5 hp
Linguistics 1, 7.5 credits

Innehåll
· Språkvetenskaplig terminologi och metodik
· Språkutveckling, fonologi, morfologi, syntax, semantik, neurolingvistik, språktillägnande och engelska språkhistoria
· Didaktisk tillämpning av lingvistiskt delområde

Examination och betyg
Delkursen examineras genom en individuell skriftlig tentamen, en individuell skriftlig inlämningsuppgift samt en individuell muntlig tentamen

Delkurs: Engelskspråkig litteratur och kultur 2, 7,5 hp
Literature and Culture in the English Language 2, 7.5 credits

Innehåll
· Skönlitterära engelskspråkiga texter ur historiska, kulturella och sociala perspektiv
· Litteraturvetenskapliga analysmetoder
· Textanalys med beaktande av teorier om genus och klass
· Litteraturdidaktiska ställningstaganden, teorier och metoder
· Litteraturdidaktiska implikationer av transmedialt berättande
· Relevant litteraturhistorisk och -didaktisk forskning

Examination och betyg
Delkursen examineras genom en individuell skriftlig inlämningsuppgift, en individuell redovisning samt en seminarieserie

Undervisningsformer

I kursen används digital lärplattform.

Den som antagits till och registrerats på en kurs har rätt att erhålla undervisning/
handledning under den tid som angavs för det kurstillfälle som sökande blivit antagen till.
Därefter upphör rätten till undervisning/handledning.

Undervisningen bedrivs på engelska.

Förkunskapskrav

Grundläggande behörighet samt genomgången kurs Engelska för ämneslärare I, 30 hp eller motsvarande varav minst 7,5 hp ska vara godkänt.

Examination och betyg

Kursen bedöms med betygen Underkänd, Godkänd eller Väl godkänd.

Lärandemålen utgör grund för examination.

Kursen examineras genom två individuella skriftliga tentamina, sex individuella skriftliga
inlämningsuppgifter, tre individuella muntliga tentamina, en individuell redovisning, ett
seminarium, samt en seminarieserie

För bedömning ska underlaget vara sådant att individuella prestationer kan särskiljas. Mer
information kring bedömning av enskilda lärandemål och kriterier för betygssättning
tillhandahålls vid kursstart.

För kursbetyget Godkänd krävs minst Godkänd på samtliga examinationer och för
kursbetyget Väl Godkänd krävs dessutom Väl Godkänd på minst 17 hp.

En student garanteras minst tre examinationstillfällen, inklusive ordinarie
examinationstillfälle, för aktuellt kurstillfälle.

Efter att ha blivit underkänd vid examination på samma moment tre gånger har student rätt
att på begäran, om möjligt, få byta examinator till därpå följande examination. Beslut om
byte av examinator fattas av utbildningschef. En student som fått godkänt betyg på ett
examinationsmoment kan inte examineras igen för att höja betyget.

Om en kurs upphör eller ändras väsentligt erbjuds examination enligt den förutvarande kursplanen vid minst två tillfällen inom ett år efter beslutet.

Examinator har rätt att ge en anpassad examination eller låta studenten genomföra examinationen på ett alternativt sätt givet att lärandemålen kan säkras och att det finns synnerliga skäl härför, inbegripet studentens rätt till riktat pedagogiskt stöd.

Poängregistrering av examinationen för kursen sker enligt följande system:
ExaminationsmomentOmfattningBetyg
Ämnesdidaktik 2: Individuell skriftlig inlämningsuppgift 12,5 hpU/G/VG
Ämnesdidaktik 2: Individuell skriftlig inlämningsuppgift 21 hpU/G
Ämnesdidaktik 2: Individuell muntlig tentamen1 hpU/G
Ämnesdidaktik 2: Individuell skriftlig inlämningsuppgift 31,5 hpU/G/VG
Ämnesdidaktik 2: Seminarium 10,5 hpU/G
Ämnesdidaktik 2: Seminarium 21 hpU/G
Språkdidaktik och språkfärdighet: Individuell skriftlig inlämningsuppgift2,5 hpU/G/VG
Språkdidaktik och språkfärdighet: Seminarium1 hpU/G
Språkdidaktik och språkfärdighet: Individuell muntlig tentamen2,5 hpU/G/VG
Språkdidaktik och språkfärdighet: Individuell skriftlig tentamen1,5 hpU/G
Lingvistik 1: Individuell skriftlig tentamen4 hpU/G/VG
Lingvistik 1: Individuell skriftlig inlämningsuppgift2 hpU/G/VG
Lingvistik 1: Individuell muntlig tentamen1,5 hpU/G/VG
Litteratur och kultur 2: Seminarium2 hpU/G
Litteratur och kultur 2: Individuell skriftlig inlämningsuppgift4 hpU/G/VG
Litteratur och kultur 2: Individuell redovisning1,5 hpU/G/VG

Kursvärdering

Uppföljning av undervisning sker fortlöpande under kursen. Kursvärdering sker vid kursens slut. Kursvärderingen sammanställs och kommenteras av den kursansvarige läraren och om möjligt studentrepresentant/er (kursutvecklare), publiceras på lärplattform samt lämnas till utbildningsadministrationen. Kursvärderingen skall ligga till grund för kommande kursplanering.

Kurslitteratur

Ämnesdidaktik 2 , 7,5 hp
Applebee, Arthur. N. (1996). Curriculum as conversation: Transforming traditions of teaching and learning. University of Chicago Press. 149 sidor. Läses i urval.

Brown, H. Douglas & Abeywickrama, Priyanvada. (2019). Language Assessment: Principles and Classroom Practices. Pearson Education. 324 sidor.

Börjesson, Lena. (2017). Betygsättning och bedömning i engelska. I K. Nordgren, J. Samuelsson & C. Odenstad (Red.). Betyg i teori och praktik (3:e uppl., s. 127-140). Gleerups. 13 sidor. Tillgängliggörs som PDF.

Council of Europe (2001). Common European framework of reference for languages: Learning, teaching, assessment. Cambridge University Press. / Council of Europe (2009). Gemensam europeisk referensram för språk: lärande, undervisning, bedömning. Skolverket. www.skolverket.se (pdf) 250 sidor. Läses i urval.

Council of Europe (2018). Common European Framework of Reference for languages: Companion Volume with new descriptors. rm.coe.int/cefr-companion-volume-with-new-descriptors-2018/1680787989. Läses i urval.

Godhe, Anna-Lena. (2018). Digital Literacies or Digital Competence: Conceptualizations in Nordic Curricula. 7(2), 25-35. 9 sidor. Tillgängliggörs som pdf.

Hanell, Fredrik. (2018). What is the ‘problem’ that digital competence in Swedish teacher education is meant to solve? Nordic Journal of Digital Literacy 13(3). 13 sidor. Tillgängliggörs som pdf.

Harmer, Jeremy. (2015). The Practice of English Language Teaching. Pearson Education Limited. 448 sidor.

Hughes, Arthur & Hughes, Jake. (2020). Testing for Language Teachers. Cambridge University Press. 251 sidor.

Kjellström, Katarina. (2013). Bedömningsmatriser - en metod för analytisk bedömning. I Lindström, Lars, Lindberg, Viveca & Pettersson, Astrid, Pedagogisk bedömning: Om att dokumentera, bedöma och utveckla kunskap. Liber. 270 sidor. Tillgängliggörs som PDF.

Lundahl, Bo. (2021). Engelsk språkdidaktik. Texter, kommunikation, språkutveckling. Studentlitteratur AB. Läses i urval, 160 s.

Skolverket (2020). Att planera, bedöma och ge återkoppling.

Skolverket (2022). Läroplan, kursplaner och ämnesplaner för ämnet engelska. www.skolverket.se/laroplaner-amnen-och-kurser

Uppsala universitet (2010). "Europeisk språkportfolio 16+".
www.edu.uu.se/fba/sprakgemensamt/europeisk-sprakportfolio/portfolior-for-nedladdning/

Läromedel avsett för engelskundervisning

Aktuella vetenskapliga artiklar inom engelsk ämnesdidaktik, ca 25 sidor.

Referenslitteratur:
Tornberg, Ulrika. (2015). Språkdidaktik. Gleerups.

Tracy, Sarah. (2013). Qualitative Research Methods. Wiley-Blackwell.

Wallace, Michael. (1998). Action Research for Language Teachers. Cambridge University Press.

Språkdidaktik och språkfärdighet, 7,5 hp
Björk, Lennart & Räisänen, Christine. (2003). Academic Writing: A University Writing Course. Studentlitteratur. 399 sidor. Läses i urval.

Brown, H. Douglas & Lee, Heekyeong. (2015). Teaching by Principles: An Interactive Approach to Language Pedagogy. Pearson Education. Kapitel 15-18. 283 s.

Council of Europe (2001). Common European framework of reference for languages: Learning, teaching, assessment. Cambridge University Press. / Council of Europe (2009). Gemensam europeisk referensram för språk: lärande, undervisning, bedömning. Skolverket. www.skolverket.se (pdf) 250 sidor. Läses i urval.

Council of Europe (2018). Common European Framework of Reference for languages: Companion Volume with new descriptors. rm.coe.int/cefr-companion-volume-with-new-descriptors-2018/1680787989. Läses i urval.

Estling Vannestål, Maria. (2015). A University Grammar of English with a Swedish Perspective. Studentlitteratur. 586 sidor. Läses i urval.

Harmer, Jeremy. (2015). The Practice of English Language Teaching. Pearson Education Limited. 448 sidor.

Lundahl, Bo. (2021). Engelsk språkdidaktik. Texter, kommunikation, språkutveckling. Studentlitteratur. Kapitel 4, 9, 10, 11, 12, 13. 142 s.

Skolverket (2022). Läroplan, examensmål och gymnasiegemensamma ämnen för gymnasieskolan 2011. Skolverket (tillgänglig via www.skolverket.se).

Skolverket (2022). Ämnesplan engelska. Skolverket (tillgänglig via www.skolverket.se).

Thornbury, Scott. (1999). How to Teach Grammar. Longman. 192 sidor.

Uppsala universitet (2010). Europeisk språkportfolio 16+.
www.edu.uu.se/fba/sprakgemensamt/europeisk-sprakportfolio/portfolior-for-nedladdning/

Webbaserat material inom språkfärdighet.

Aktuella vetenskapliga artiklar inom engelsk språkdidaktik och språkfärdighet. Ca 50 s.

Referenslitteratur:
Tornberg, Ulrika. (2020). Språkdidaktik. Gleerups.

Lingvistik 1, 7,5 hp
Yule, George. (2022). The Study of Language (8th edition). Cambridge University Press. 404 sidor.

Skolverket (2022). Läroplan, kursplaner och ämnesplaner för ämnet engelska. www.skolverket.se/laroplaner-amnen-och-kurser

Aktuella texter med anknytning till lingvistik, inbegripet vetenskapliga artiklar, ca 30 sidor.

Engelskspråkig litteratur och kultur 2, 7,5 hp
Austen, Jane. (1994). Pride and Prejudice. Penguin books. 298 sidor.

Brontë, Charlotte. (2012). Jane Eyre. Penguin Classics. 440 sidor.

Chambers, Ellie & Marshall, Gregory. (2006). Teaching and Learning English Literature. Sage. Kapitel 5-7. 90 sidor.

Defoe, Daniel. (2004). Robinson Crusoe. Penguin Classics. 288 sidor.

Fitzgerald, F. Scott. (2008). The Great Gatsby. Oxford World Classics. 208 sidor.

Gilbert, Sandra M. & Gubar, Susan. (2000). The Mad Woman in the Attic: The Women Writer and the Nineteenth-Century Literary Imagination. Yale University Press. Kap. 2. 14 sidor.

Henry, Alastair. & Walker Bergström, Catharine. (2012). Texts and Events. Studentlitteratur. 460 sidor.

Holmes, Federay & Elle While. (2018). Hamlet - Shakespeare's Globe Theatre On-Screen. DVD. 154 min.

Langer, Judith A. (2011). Envisioning Literature: Literary Understanding and Literature Instruction. Teachers College Press. 165 sidor.

Miller, Arthur. (2000). Death of a Salesman. Penguin Classics. 112 sidor.

Shakespeare, William. (2009). Hamlet. Oxford University Press. 208 sidor.

Skolverket (2022). Läroplan, kursplaner och ämnesplaner för ämnet engelska. www.skolverket.se/laroplaner-amnen-och-kurser

Svensson, Anette & Lundström, Stefan. (2019). Text Universe: A Pedagogical Strategy to Teach Literary Classics. I Bagga-Gupta, Sangeeta, Messina Dahlberg, Giulia & Lindberg, Ylva. (red.), Virtual Sites as Learning Spaces: Critical Issues on Languaging Research in Changing Eduscapes (s. 153-180). Palgrave Macmillan. 27 sidor.

Swift, Jonathan. (2000). A Modest Proposal. I The Norton Anthology of English Literature, 7th Edition (s. 2473-2479). W. W. Norton & Company. 7 sidor.

Woolf, Virginia. (2012). Mrs. Dalloway. Penguin Books Ltd. 197 sidor.

Ett urval multimodala texter, fanproduktioner och dikter tillkommer.

Aktuella vetenskapliga artiklar inom engelskspråkig litteratur och kultur, litteraturteori och litteraturdidaktik. Ca 80 sidor.


Observera att kurslitteraturen kan komma att ändras fram till åtta veckor före kursstart.

Litteraturreferenser – så skriver du
www.ju.se/bibliotek/sok---skrivhjalp/litteraturreferenser---sa-skriver-du.html

Interaktiva antiplagiatguiden
Informationsmaterial om plagiat på högskolor och universitet finns i den digitala lärplattformen.